Do pre neku godinu za marketing pozicioniranje bilo kod brenda, bilo je dovoljno da tri puta nedeljno na svojim mrežama objavite vizuelno sladak post sa bilo kakvim opisom i kupci/konzumenti/pratiocu su se neprestano uvećavali. Međutim, situacija se danas značajno promenila. Ne samo da je sve više biznisa iz najrazličitijih branši na digitalu, već i svaki njihov post podiže lestvicu kada je reč o zahtevima koje morate ispuniti ukoliko želite da privučete željenu ciljnu grupu.
Logo, lepi postovi, slogan i ime više nisu dovoljni za kvalitetan digitalni sadržaj. Zbog toga ćemo vas u ovom blog postu sprovesti kroz tri ključna koraka koji vas vode ka uspešnom pozicioniranju vašeg brenda.
KORAK 1: Postavite svoje ciljeve i definišite ciljnu grupu
Kada definišite svoju ciljnu grupu, uvek imajte na umu rečenicu – Ako ste za svakoga, niste ni za koga. Koliko god da je vaš proizvod/usluga namenjen širokoj potrošnji ili primeni, za njega uvek postoji savršena ciljna grupa i vi bi trebalo da se obraćate baš njoj. Nekada će tu ciljnu grupu odrediti godine, nekada pol, nekada geografska lokacija, a nekada nivo obrazovanja ili online portali koje prati. Što preciznije definišete svoju ciljnu grupu, to će vaš sadržaj biti kvalitetniji, a marketing pozicioniranje vašeg brenda svrsishodnije.
Definisanje ciljeva je podjednako važno kao i definisanje ciljne grupe. Kada odlučimo da se oglašavamo na digitalu moramo znati zašto to radimo, šta želimo da postignemo i zašto posvećujemo vreme i resurse tome. Postoje tri zlatna pravala koja bi trebalo da pratite kada definišite ciljeve:
1.Neka vaši ciljevi budu specifični
2.Neka vaši ciljevi budu merljivi i vremenski ograničeni
3. Neka vaši ciljevi budu dostižni
KORAK 2: Definišite KPIs
Nakon što postavite svoje ciljeve i odredite ciljnu grupu kojoj se obraćate, sledeći korak je definisanje ključnih pokazatelja uspešnosti (KPI – Key Performance Indicators). Koji su KPI-jevi su najbolji pokazatelji uspeha, zavisi od prirode vaše kampanje i ciljeva koje želite da postignete svojim marketing pozicioniranjem.
Na primer:
- Ako vam je cilj povećanje svesti o brendu, ključni KPI može biti broj impresija, doseg (reach), ili angažovanje na društvenim mrežama (engagement).
- Ako je cilj povećanje prodaje, onda vaša KPI možete biti: broj konverzija, prosečna vrednost transakcija, ili stopa povrata (return rate).
Takođe, nemojte se preopteretiti sa previše različitih KPIs – fokusirajte se na one koji su najvažniji za vaš cilj.
KORAK 3: Izmerite svoj ROI
Jedan od najvažnijih koraka u procesu marketing pozicioniranja jeste merenje povraćaja na investiciju (ROI – Return on Investment). Formula za izračunavanje ROI-ja je jednostavna:
ROI = (Prihod od investicije – Troškovi investicije) / Troškovi investicije
Na primer, ako ste uložili 10.000 dinara u marketinšku kampanju, a ona va
m je donela prihod od 50.000 dinara, vaš ROI je:
ROI = (50.000 – 10.000) / 10.000 = 4, što znači da ste ostvarili povrat od 400%.
Merenje ROI-ja pomaže vam da procenite koje kampanje donose najbolje rezultate i gde bi trebalo da uložite više resursa. Ovo je ključna stavka u optimizaciji vaših budućih marketinških napora.
A ukoliko vam sve ovo zvuči složeno ili prosto nemate vremena da se posvetite razvoju svoje marketing strategije, kontaktirajte nas klikom OVDE, kako bismo zajedno utvrdili kako vam možemo pomoći.